Kimppahevonen / etsitään kumppania harrasteratsun omistamiseen
Onko sinullakin unelmana oma hevonen, mutta elämäntilanne ei mahdollista joka päivä tallilla käymistä tai ylläpidon kustannukset koettelevat budjettia?
Etsin kumppania harrasteratsun omistamiseen, jakamaan vastuut, kustannukset sekä hevoselämän ilot ja surut. Tähän sopisi toinen aikuinen hevosihminen, jolla olisi samansuuntaiset ajatukset ja jonka kanssa voidaan sopia selkeä, toimiva diili.
Minulla itselläni toiveet ja tavoitteet ovat koulupuolen laadukkaassa harrastamisessa sekä mukavassa ja monipuolisessa tekemisessä hevosen kanssa. Hevosen tulisi olla koulupuolella ainakin jonkin verran osaava ja miellyttävä ratsastaa, mielellään myös maastoiluun sopiva. Lisäksi edellytän hyvää käsiteltävyyttä, enkä kaipaa isompia terveysmurheita heti alkuunsa. Tallipaikka katsotaan yhdessä, hevoselle hyvä hoito ja ihmisille toimivat puitteet sekä sijainti pk-seudun läheisyydessä.
Mikäli kiinnostuit ja resurssisi riittävät puolikkaaseen omistukseen, olethan yhteydessä niin jutellaan tarkemmin, kohtaisiko ajatukset.
Myös jonkinlainen puoliylläpitodiili saattaisi tulla kyseeseen, joten sellaistakin voi ehdottaa.