Arka, epäluuloinen, "huonosti käyttäytyvä" hevonen
Projektiksi voisin ottaa esim. keväästä syksyyn/lyhyemmäksi ajaksi tai ihan omaksi ostaa hevosen, jolla jotain omanlaisuuksia, joiden takia sille haasteellista löytää nappijuttua. Suomenhevosia preferoin, mutta muutakin saa tarjota.Voisin ottaa yhden tai kaksi heppaa. Ainoa vaatimus on, että ovat riittävän terveitä elääkseen hyvää arkea yhdessä lajitoverin kanssa.
Saa esitellä koko lailla mitä vain - etenkin suomenhevosten suhteen olen kaikkiruokainen. Oreja en ottaisi, juuri siksi että se suopeus lajitovereita kohtaan on koko lailla se kaiken ydin.
En ole kovin kiinnostunut ratsastamisesta (paitsi esim. maastovarmuuden hakeminen, reaktiivisuuden pyöristäminen, arasta/säikystä rohkeaksi ym työstäminen), joten lähinnä projekteissa keskityn perusongelmien kaivamiseen ja niiden äärellä työskentelyyn ensisijaisesti maasta käsin. Selästä käsin tai ajaen sitten toki jatkan, riippuen kumpi hevoselle mieluisampaa/luontevaa.
Omia suomenhevosia ollut nelisenkymmentä vuotta. Onnellisuustakuun voin antaa hevosille, jotka meidän arkeen päätyvät.
Rohkeasti saa tarjota ja esitellä, mahdollisimman rehellisine kuvailuineen.